Evimizi de, içimizi de ısıtan, üstelik estetik duruşuyla da evlerimize görsellik kazandıran şöminelerin birçok farklı tarza uygun modelleri bulunuyor. Beğenilerinize ve evinizin tarzına uygun bir şömine seçimi yapmak dekorasyonun bütünlüğü açısından da, şöminenin içinize sinmesi açısından da oldukça önemli. Rustik görünümlü bir şömineden minimalist bir şömineye kadar da seçenekler sonsuz.

Şöminenin bulunduğu bir odaya girer girmez dikkatimizi ilk çeken unsur genellikle mevzuubahis şömine olur. Şömine odanın odak noktasıdır ve mekanın tüm dekorasyonunu ve mobilyaların yerleşimini şömineye göre yaparız. Bu nedenle, eğer evinizin dekorasyonuna önem veriyorsanız, göze ilk çarpan bu parçanın nasıl göründüğü çok önemlidir. Şöminenin ve çevresinin tasarımı mekandaki diğer parçalar ile yuvarlak tabela uyumlu olmalı ve şömine ayrı bir dünyadan gelmiş gibi göze batmamalıdır.

Taşınmayı planladığınız bir evde zaten bir şömine varsa ancak bu şömine sizin beğenileriniz ve evinizdeki dekorasyon anlayışınız ile uyum sağlamıyorsa, mutlaka şömine tasarımınızı değiştirmeli ve zevklerinize hitap eden bir şömineye kavuşmalısınız. Üstelik bunun için aşırı büyük bütçelere dahi ihtiyacınız yok. Şömine tadilatı evin olası diğer tadilat masrafları içinde fazla büyük bir yer tutmaz. Fakat şömine tadilatından kaçınırsanız, taşındıktan sonra o şömine gözünüze batar ve sonradan yapacağınız bir tadilat çok daha zorlayıcı olur.